پرش لینک ها

5 نکته برای سرمایه‌گذاری حرفه‌ای

بازارهای مالی مانند ارزهای دیجیتال یا بورس، طی چند سال گذشته بخاطر رشدهای چشمگیر توجه اکثر مردم را به خود جلب کرده اند، اما نکته ای که اکثر مردم از آن قافل هستند این است که اگر سرمایه گذاران در معامله رمزارزها یا سهام بدون داشتن سواد مالی کافی اقدام کنند، نه تنها احتمال کسب سود کاهش می‌یابد بلکه احتمال ضررهای جبران ناپذیر یا حتی از دست دادن کامل سرمایه آنها افزایش خواهد یافت.

داشتن اطلاعات مالی، مدیریت سرمایه و ریسک، تجربه کافی و مشورت با دیگر سرمایه گذاران حرفه ای، باعث دوری از خطاهای مرسوم در سرمایه گذاری شده و می‌تواند به مبتدیان کمک کند تا پرتفوی بهینه‌تری را برگزینند. حال اگر سرمایه‌گذاران این امکان را نداشته و شرایط ورود مستقیم به بازار مالی ندارند، می‌توانند از طریق روش‌‌های غیر مستقیم مانند کپی‌تریدینگ و یا صندوق‌های سرمایه گذاری اقدام کنند. در این پست سعی کردیم تا 5 نکته مهم در رابطه با اشتباهات رایج در سرمایه گذاری را شرح دهیم.

1.  رعایت اصول حد ضرر

اگر بخواهیم حدضرر را سریع توضیح دهیم، زمانی که معامله ما در ضرر فرو رفته و زیان ما از یک حد مشخصی بیشتر می‌شود، ما اقدام به فروش دارایی خود می‌‌کنیم تا از ضرر بیشتر یا لیکوئید شدن جلوگیری کنیم. البته حد ضرر برای از دست رفتن میزان سود هم کاربرد دارد تا در اواخر سیکل‌های صعودی بازار سیو سود کنیم. امروزه در اکثر صرافی‌ها، کارگزاری‌ها و یا پلتفرم‌های سرمایه گذاری امکان تعیین حد ضرر خودکار قرار داده شده است و سرمایه گذاران می‌توانند برای پرتفوی خود حدضرر مورد نظر خود را تعیین کنند تا در صورت افزایش زیان از حد معین شده، دارایی به فروش برسد. تعیین حد زیان کاملا بستگی به نوع سرمایه‌گذاری شما دارد. نکته مهم این است که همیشه باید یک حدضرر برای خود تعیین کنید و اگر ضرر شما به آن میزان رسید دارایی خود را به فروش برسانید.

💵 فرصت‌های بکر سرمایه‌گذاری

دارایا کلاب، جمع فعالین مالی ایران

2. داشتن استراتژی سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاران مبتدی اولین اشتباهی که مرتکب می‌شوند، مشخص نکردن یک برنامه و استراتژی برای معاملات و دارایی خود می‌باشد. توجه داشته باشید که داشتن یک استراتژی اصولی نمایانگر نظم در سرمایه گذاری می باشد که یکی از ویژگی‌های مهم سرمایه گذاران حرفه‌ای است. این نکته به سرمایه گذار کمک می‌کند تا در تمامی اوقات به استراتژی خود متعهد بوده و مطابق با قوانین تعیین شده خود پیش رود. برای طراحی یک پلن سرمایه گذاری اصولی توجه به عواملی مانند اهداف سرمایه گذاری، میزان ریسک‌پذیری، مبلغ سرمایه گذاری بسیار ضروری است. سرمایه گذار در ابتدای سرمایه گذاری خود باید بداند که قرار است چه کار کند و براساس ریسک‌پذیری خود تا چه حد تحمل ضرر را دارد.

3. متنوع‌سازی دارایی‌ها

سرمایه‌گذاران اغلب دچار این اشتباه می‌شوند که که سبد دارایی‌های خود را متنوع نمی‌کنند، که در صورت عدم توجه می‌تواند منجر به زیان قابل توجهی شود. برای کاهش این ریسک، سرمایه‌گذاری در مجموعه‌ای از دارایی‌ها ضروری استو نه اینکه صرفاً به یک دارایی خاص تکیه کنیم، چراکه ممکن است آن دارایی در دوره‌ای دچار نوسان و ضرر شود و کل سرمایه شما را از بین ببرد. همچنین نباید در این دام بیوفتید که تنوع سبد خود را بیش از اندازه کنید، زیرا تنوع بیش از حد پرتفوی نیز منجر به پرداخت کمیسیون بیشتر می‌شود. همیشه حفظ تعادل در سرمایه گذاری بهتر است.

4. پیروی از روند‌های بازار

اغلب در بازار ارزهای دیجیتال یا سهام گفته می‌شود که پیروی از روند بهترین استراتژی است. یعنی که اینکه مثلا شما یک دارایی را در ابتدای روند صعودی خریده و در انتهای روند به‌فروش برسانید. این باعث می‌شود وقتی تمام افراد در ابتدای روند در حال خرید دارایی هستند شما با آنها حرکت کرده و این از این ترندو فشار خرید کسب سود کنید. البته این نکته در حالی مفید است که شخص همیشه دنبال رو بازار نباشد و استراتژی خود را پیاده سازی کند، ولی در بسیاری از مواقع دنبال کردن روند سودساز است.

تجربه ثابت کرده است که افراد اغلب تمایل دارند در یک جهت حرکت کنند. برای مثال، وقتی نرخ طلا افزایش می‌یابد، می‌توان روند جمعی خرید طلا و سکه را مشاهده کرد. بنابراین، بهتر است در طول فرآیند معاملات یک نگرش هوشیارانه پیاده شود و در کنار آن نگاه کلی به بازار داشته باشید تا در هنگام مقتضی و در صورت ضرر بتوانید از بازار با کمترین ضرر خارج شوید.

5. صبوری و داشتن دید بلندمدت

اگر در طول سرمایه‌گذاری خود بیش از اندازه نگران نوسانات و ضررهای کوتاه مدت بازار، تغییرات قیمت‌ها و روند هستید، سرمایه گذاری در بازار کریپتو یا بورس می‌تواند برای شما یک اشتباه باشد. چراکه سرمایه گذاران نباید فکرشان را درگیر این موضوعات کنند.

با اتخاذ این رویکرد، توجه خود را از سرمایه‌گذاری در دارایی‌های قابل اعتماد، تنوع بخشیدن به پرتفوی خود و حفظ روندهای بلندمدت بازار منحرف خواهید کرد. این می تواند عواقب منفی برای شما داشته باشد.

نکات پایانی

در این مقاله به نکاتی مهم مرتبط با اشتباهات رایج در سرمایه‌گذاری اشاره کردیم، با توجه به اینکه سایر بازارهای سرمایه گذاری مانند ملک، طلا و ارز ماهیت و معاملات متفاوتی با بازار بورس و ارزهای دیجیتال دارند، اشتباهات رایج در آنها را باید به صورت جداگانه‌ای مورد بررسی قرار داده شود.

اگر قوانین و دستورالعمل های اصولی را رعایت نکرده و ضوابط شخصی خود را زیر پا بگذارید، سرمایه گذاری در بازار های مالی می تواند خطرآفرین باشد. عدم کارشناسی کامل در هنگام خرید هر دارایی هم یکی از اشتباهات رایج سرمایه گذاری در سرمایه‌گذاری است.

به دنبال راهی امن و سودده برای سرمایه گذاری میگردید؟

سبدگردانی شفاف با استفاده از کپی تریدینگ

دارایا اولین مجموعه سبدگردانی شفاف و آنلاین به واسطه کپی تریدینگ در ایران است. ورود و ثبت نام رایگان

درباره کپی تریدینگ بیشتر بدانید

دارایا کلاب، مسیر رشد در دنیای سرمایه گذاری

اگر به دنبال مسیری برای رشد و پیشرفت هستید، دارایا کلاب برای شما طراحی شده! اینجا جلسات منتورینگ شخصی و بررسی فرصت های سرمایه گذاری خواهیم داشت.

با دارایا کلاب همراه شو

اولین جلسه مشاوره سرمایه گذاری برای شما رایگان است!

دارایا با در اختیار داشتن کارشناسان مالی و دشبوردهای تخصصی، فرصت دریافت مشاوره مالی در بازارهای مختلف و متناسب با سرمایه و شرایط شما را در اختیار شما قرار داده‌است.

رزرو مشاوره